Uludağ Hakkında

Bulutların Üstündeki Kar Cenneti Uludağ

Antik çağın ilk tarihçilerinden Heredot (İ.Ö 490-420) yazdığı Heredot Tarihi isimli kitabında Uludağ, Olympos olarak. Heredot'tan 400 yıl sonra Amasya doğumlu coğrafyacı Strabon (İ.Ö 64-İ.S 21) yazdığı 17 kitaptan oluşan Coğrafya isimli kitabında Uludağ, Olympos ve Mysia Olympos'u olarak geçer. Strabon; Mysia isminin aslının Lydia'lılarda gürgen ağacı anlamına geldiğini belirtir.
Roma İmparatorluğu'nda resmi din hıristiyanlık olduktan sonra Uludağ'da 3. yüzyıldan sonra keşişlerin yaşadığı ilk manastırlar kurulmaya başlanmış ve manastırlar sayıca 8. yüzyılda en üst seviyeye çıkmış. Uludağ'da Nilüfer nehri ile Deliçay arasındaki vadi ve tepelerde 28 manastır kurulmuş. Orhangazi Bursa'yı teslim aldıktan sonra dağdaki keşişlerin yaşadığı manastırların bir kısmı terk edilmiş, bazılarının yerlerine Doğlu Baba, Geyikli Baba, Abdal Murat gibi müslüman dervişlerin inziva yerleri olmuş. Türkler dağa Keşiş Dağı ismini vermişler.
1925 yılında Dr Osman Şevki bey coğrafya encümeni üyeliği sırasında ilmi bir araştırma gezisinde etkilendiği Keşiş dağına, Ankara’ya döndüğünde meclise Uludağ isminin verilmesini önermiş. Kanunun çıkmasıyla Keşiş dağı Uludağ olarak değiştirilmiş.

Dağın 12.732 hektarlık bölümü, 1961 yılında Milli Park olarak ayrılmış. İçinde yaban domuzu, tilki, çakal tavşan, keklik ve sansarlar doğal yaşam koşullarını sürdürüyorlar. Uludağ’ın doruklarına tırmanınca 980 metrede yaban hayatı üretme istasyonun da geyik ve karacaların üretimine şahit olursunuz. Milli Park statüsü uygulamalı Uludağ da yıl boyu konaklama tesislerinden ve Kirazlıyayla, Çobankaya (Bakacak)  Sarıalan’a düzenlenmiş olan günübirlik alanlardan da yararlanabilirsiniz. Sarıalan mevkiinde sabit (baraka, Bungalow) ve çadır ile, Çobankaya mevkiinde ise yalnızca çadırla kamp yapılabilirsiniz. Oteller bölgesinde ise kamu ve özel işletmeler gecelemeye olanak sağlıyor.
Uludağ'ın yüksek yerlerinde eski buzullara ait izlere rastlarsınız. Karatepe'nin kuzeyindeki Aynalıgöl, Karagöl ve Kilimligöl buzul gölleri bu izlerin en önemlileri. Bu göllerin mavi berrak suları, hemen aşağısında başlayan yemyeşil çam ormanları, yükseklerdeki beyaz kar yığınları buraların güzelliğine güzellik katıyor. Akarsuları ve gölleri olta balıkçılığına müsait.

Volkanik bir dağ olan Uludağ’da Yer yer maden ve maden damar yataklarına rastlanıyor ve Türkiye'nin önemli volfram yatakları burada. Dağın doruk noktasındaki karlar yaz kış erimez. Uludağ'dan kaynaklanan derin vadiler içindeki pek çok dere, Nilüfer çayı ile Göksu'ya ulaşır.

Uludağ modern dağ tesisleri, teleferiği, Bursa'nın hemen yanında olması ile dağ ve kış turizminin merkezi olmuş Türkiye’nin en büyük kayak merkezi. Yol durumunun uygunluğu, her mevsim kar bulunması, eşsiz manzaraları Aralık ayından başlayıp Nisan ayına kadar karla kaplı alanlarında kayak yapmaya elverişli sahalar ve kış sporları için pistler bulunması, buraya yerli yabancı turist çekiyor Dağın doruk noktasından açık havada İstanbul, Marmara ve civar yakın yerlerin görünmesi buraya ayrı bir özellik katıyor. Doğu, kuzey eteklerinin Bursa Ovasına yakın yerlerinde sıcak su kaynaklarının bulunmasından burada kaplıcalar meydana gelmiş. Çekirge semtinde bulunan kaplıcalar pek çok hastalığa şifa oluyor.

2543 m yüksekliğindeki dağın 11.338 Hektarlık alanında % 81’i ormanlarla kaplı ve bölgeye özgü nadir bitki türleri zenginliği bakımından ender yerlerden. Karaçam ormanları arasında sarıçam, bodur ardıçlar, otsu türler ile temsil edilen Alpin bitkiler; dağın etek bölümlerinde meşe, kestane, çınar, ceviz ağaçlarına; 300-400 m kadar olan kısımda Akdeniz bitkilerine daha yukarılarda nemli orman bitkilerine rastlarsınız. Dağın iklimi alt kademelerden zirveye doğru kademeli değişimler gösterir. Alt kademelerdeki Akdeniz iklim tipi, zirveye doğru nemli mikro termik iklim tipine dönüşürken, kışları yüksek rakımlarda buzlu iklim görülür.
Uludağ’a kayak sporu için çıkanlar becerilerine göre farklı özellikteki 10 ayrı pistte kayabilir. Otellerin kar kıyafeti satan mağazalarından kayak kıyafeti, kiralanabilen veya satın alınabilen kayak kıyafetleri ve kayak takımları temin edebilirsiniz.
İlgili bürolarından kayak öğretmenleri nezaretinde 5 ila 10 saat süreli derslerle kayak öğrenilebilirsiniz. Kayak yapamazsanız öncelikle oteller bölgesinin 3 km lik gezi parkurunda, temiz havada zindelik kazandıran yürüyüşler yapabilirsiniz. Çeşitli yerlerde kullanıma sunulan kar motorları, atv, kızak gibi tekerlek ve paletli araçlarla kar gezileri yapılabilir.
550 İla 1700 metre uzunluktaki 8 ayrı telesyejlerle çeşitli noktalara çıkabilir bu çıkış sırasında fotoğraf, film çekerken çevreyi seyredebilirsiniz.
Otellerin sağlık ekipleri ve Uludağ Sabancı İlk Yardım Sağlık Merkezi, yükseklik, havadaki oksijen oranı gibi nedenler veya kırık, çıkık, burkulma gibi problem yaşayanlara dahiliyeci ve ortopetistlerle sağlık hizmeti veriyor.

Ne Yenir?


Dağın yöresel yiyecekleri olan et ızgara çeşitleri yanında bir hayli rağbet gören sucuk ekmek ve sıcak şarap oluyor. Oteller Bölgesinde ziyaretçilerin kullanımını sunulan teraslar ve cafelerde açık havada yemek yenilebilir.Yaz kış dağ yolu boyunca kurulmuş olan kır lokantaları ve restoranlar da Uludağ’ın temiz havasında beslenmiş süt kuzuları taze et olarak, ayrıca kendi yaptıkları sucuklarıda pişirilerek piknikçilere sunuluyor.

Nasıl gidilir?


Uludağ karayolu ile Bursa ya 40 km uzaklıkta yer alıyor. karayolunun yanı sıra kent merkezinde bulunan piremier semtinden 40 kişilik kabini olan telefrik ile 20 dakikada Sarılana çıkılıyor.. Buradan 7 km’lik oteller bölgesine minibüs seferleri ile ulaşıyorlar. Ulaşımda karşılıklı seferler düzenleniyor. 1.Gelişim ve 2.Gelişim Bölgesi olarak tanımlanan oteller bölgesinde sürekli açık tutulan kara yolunun yanı sıra kayak sporuna gönül verenler için 8 telesiyej ile 7 teleski hizmet veriyor. Bursa'nın Çekirge semtinin devamında asfalt olarak başlayan rampa yol Kirazlıyayla'ya kadar virajlarla bu noktadan sonra keskin U dönüşlere rastlanıyor. Asfalt yol, kübik tarzda düzgün parke taşı döşeli olarak devam ediyor.
Milli Park girişinde ücret alınıyor.

Kimler Sitede

Şu anda 1 ziyaretçi çevrimiçi

İDO ve Uludağ Taksi

ido_logo_m
taxi_logo

Hava Durumu


Oteller Bölgesi
ULUDAG
Açık
Pist Açık

 

Beceren Web Cam

iUludağ Application (iPhonelar için)
appstore

5.-iUludaIcon